Kategorie z blogu

Obezita psů a koček

08.08.2017

Civilizační choroby nejsou jen výsadou lidí, svůj nezdravý životní styl a zlozvyky často přenášíme i na domácí mazlíčky. Jak účinně ochránit zvířata před obezitou a zdravotními riziky?

Obezita a zdraví

Netrapme zvířata blahobytem, dá se poznamenat s trochou nadsázky. Obezita u domácích zvířat se bohužel stává novodobým fenoménem západní společnosti. Zdá se to být absurdní, lidé intenzivně pracují na tom, aby se jejich zvířata stala obézními a následně vydávají nemalé peníze za dietní stravu a lékařskou péči.

Psi a kočky s nadbytečným tukem jsou totiž, stejně jako lidé, vystaveni vyššímu riziku vzniku diabetu, artritidy, vysokého krevního tlaku a mnoha forem rakoviny. Klíčem prevence je udržení zdravé váhy prostřednictvím správné výživy. Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, před kterým chovatel stojí, je v podstatě volba krmiva. Vybírej moudře, vždyť na tom doslova závisí zdraví a život mazlíčka! Ano, kvalitní krmiva s označením superprémiová jsou sice o chlup dražší, než ta ze sámošky, psům ale poskytnou vyváženou, plnohodnotnou stravu. Navíc tě případná veterinární péče přijde mnohonásobně dráž, než kvalitní krmení.

 

Trpí můj mazlíček nadváhou?

Váha tvého mazlíčka je jedním z nejdůležitějších faktorů dlouhověkosti a prevence onemocnění. Hodně často páníčkovi ani jeho veterinář neřekne, jak je ten Alík nebezpečně přifouklý. Téma obezity domácích mazlíčků je ožehavé a páníčci jsou na poznámky ohledně jejich malých otesánků poměrně hákliví. Takže tak. Chceš-li odpovědět na tuto otázku upřímně, váš veterinární lékař pravděpodobně provede několik měření, určí skóre stavu těla (BCS) a deklaruje, zda mazlíček je nebo není vystaven riziku obezity. Nebuď však uražen, pokud odpověď nebude taková, jakou sis představoval.

 

                                        

Krmiva řady light jsou určeny pro obézní psy.

Správné krmné dávky

Není třeba každý den leštit kalkulačku a počítat kalorické hodnoty, stačí si přečíst pokyny na obalech a ty pak striktně dodržovat. Do denní dávky nezapomeň zahrnout léčiva, doplňky, pamlsky, apod. Tyto drobné "kalorické granáty" mohou rychle sabotovat nejlepší dietní plány. Zohlednit je také třeba fyzickou aktivitu zvířete. Pokud nekrmíš klasickými granulemi nebo si zkrátka nejsi krmnou dávkou jist, určitě se neváhej poradit se svým veterinářem.

 

Variace krmiv light také pro kočky.

Jak hubnout?

Pokud se rozhodneš zatočit s nadbytečnými kilči, je nejjednodušší zvolit vhodné dietní krmivo. Na trhu naštěstí existuje velké množství produktů dietního charakteru. Jak ale hubnout správně bez nežádoucích zdravotních následků? Obecně platí, že pes může bezpečně ztratit 1-3 % tělesné hmotnosti a kočka 0,5-2 % za měsíc. Ztráta hmotnosti není pro domácí zvířata, zvláště pak pro kočky, nijak snadná ani rychlá. Radikální dieta může u koček dokonce způsobit vážné zdravotní problémy, včetně selhání jater. Většina psích pacientů by měla mít 6 měsíční plán hubnutí a kočky dokonce 9-12 měsíců!

 

Do dietního plánu nezapomeň zařadit také pohyb! Nepřeceň ale schopnosti obézních mazlíčků. Raději zaskoč za veterinárním lékařem a zjisti, jaké druhy aktivit jsou nejvhodnější, vzhledem k plemenu, věku, pohlaví a současným fyzickým schopnostem.

U psů jsou možnosti takřka neomezené - chůze, plavání, agility, běh, herní aktivity s pomůckami… Domácí kočičku nejlépe přiměješ k pohybu prostřednictvím pomůcek jako jsou světýlka, míčky, zavěšená pírka a další. Obecné doporučení je alespoň 30 ti minutová fyzická aktivita se psem a nejméně 3 x 5 minut hry s kočkou.