Kategorie z blogu

Jak odnaučit psa kousat věci

23.05.2018

Někteří dospívající psi mají často nezvladatelnou potřebu kousat věci. Od tvých oblíbených lodiček až po nový gauč z Ikey.

Existují jednoduché i sofistikované metody, kterými lze proti hryzalům rázně zakročit. Nejprve je však nutné zjistit, kde je zakopaný hryzopes! Příčin může být velké množství. Nejčastěji se však páníčci setkávají s následujícím:

Nuda – nedostatečný duševní a fyzický stimul. Zvláště pak plemena s přirozeně vysokým temperamentem se začnou velmi snadno a rychle nudit. To může vést k destruktivnímu chování a kousání předmětů.

Štěněcí kousání - mezi třemi a sedmi měsíci, mají štěňáci doslova neovladatelné nutkání žvýkat, aby zmírnili bolesti dásní. Žvýkání také usnadňuje odstranění prvních zubů a růst zoubků nových. Mimoto, svou tlamou objevují svět a předměty ve svém dosahu, stejně jako svoje okolí „ochutnávají“ malé děti.

Nevyvážená strava – pokud pes okusuje omítku, zřejmě se jedná o nedostatek vápníku. Všichni psi by měli být krmeni podle věku, hmotnosti, zdravotního stavu a fyzické aktivity.

Úzkost – častou příčinou problému s kousáním u štěňat i dospělých psů bývá úzkost z osamění.

Nekousej!

Hlavní je začít včas. Pokud máš pejska od štěňátka dávej mu důsledně najevo, co je možné a co ne. Důležité je ujasnit si jednotný povel, který znamená striktní zákaz – tedy jedno slovo, které budeš v těchto případech používat – obvykle ne, nesmíš nebo fuj. Používáním většího množství rozdílných povelů zvíře zmateš, jeho reakce nebudou správné. Rozvernému štěnákovi kup vhodnou hračku, která uspokojí jeho kousací tužby. 

Psi, kteří koušou věci z nudy a úzkosti po dobu tvé nepřítomnosti jsou větším oříškem. Psa se před odchodem do práce nebo školy snaž trochu unavit – delší procházkou, házením míčků, společným během, apod. Pes se aktivitou uklidní a tobě pohyb také neuškodí ;)

Pokud máš tu možnost, izoluj jej od části bytu nebo domu, kde se nacházejí předměty „nevhodné ke kousání“. Je ale důležité vytvořit takové podmínky, které nebudou vyvolávat stres. V případě, že tato možnost odpadá, odstraň co nejvíce lákavých předmětů z pejskova dosahu. S výjimkou hračky nebo kosti, samozřejmě.

Věnuj se pejskovi i po příchodu domů. Čím více fyzické aktivity venku vyvine, tím méně energie zbývá na ničení tvých věcí.

 

 

Zločin a trest

Nikdy netrestej psa za rozkousané věci zpětně! Trest má význam jen ve chvíli, kdy hryzala přímo nachytáš. Pak zvýšeným hlasem řekni povel zákazu a jeho pozornost přesměruj na jednu z kousacích hraček. Pokud povel uposlechne, měla by následovat pochvala v podobě pamlsku :)

Výběr hračky

Jedním z klíčů je tedy dodat psovi vhodnou alternativu za věci, které nechceš, aby ničil svým chrupem. Pokud se zaměřuje na oděvy, kup mu hračku provazovou. Jestli jsou jeho vášní spíše podrážky bačkor, ocení gumovou náhradu. Předměty by ale neměly být vizuálně podobné, aby je pes nezaměnil.

  

Hračky podle typu trhače

Dodávej psovi hračky, které jsou bezpečné a odolné - to znamená, že by se neměly roztříštit nebo rozbít na malé, potencionálně nebezpečné kousky.

Hltal – hltalové kousají velké kusy potravy a žvýkacích pochoutek, které bez rozmyslu zběsile hltají. Vhodné jsou pro ně gumové (pevné) žvýkací hračky, tenisové míčky nebo větší dřevěné hračky, které nemohou jen tak pozřít.

Cupovač – jedná se o pejsky, kteří se snaží (a často uspějí) důkladně zničit a co nejvíce rozcupovat předměty, které se přiblíží k jejich tlamičce. Rozcupované části ale obvykle nepolykají. Hodí se pro ně jedlé žvýkací pochoutky a gumové hračky všech typů

Milovník – milovníci nejsou bojovníci. Své hračky si hýčkají, něžně oždibují a věnují jim maximální péči. Kromě jedlých žvýkacích pochoutek ocení plyšové i provazové hračky, které jim zpravidla vydrží dlouhé týdny.

 

 

pes