Kategorie z blogu

Pes a bouřka

24.05.2018

Blíží se krásné letní období, teploty stoupají, sem tam svlaží vyprahlou půdu letní bouřka. No a hafani? Vyděšeni k smrti!

Bouřky extrémně děsí většinu pejsků. Tento druh panického strachu je obtížné úplně eliminovat. Existuje však pár dobrých způsobů, jak jej alespoň trochu zmírnit a vyděšeného psa zklidnit.

Proč se někteří psi bojí bouřky více a jiní méně, nejde jednoznačně říct. Většina obav a úzkostí u psů se vyvíjí na počátku sociální dospělosti ve věku od 12 do 36 měsíců, někdy ještě dříve, proto je s pejskem dobré pracovat odmala.

Panické projevy

V mnoha případech vykazují psi známky paniky ještě před příchodem bouře, díky schopnosti vnímání změn tlaku. Dobře vyvinutý sluch pak umožňuje zaznamenat hromy i z velmi velké vzdálenosti. Znakem úzkosti obvykle bývají projevy jako je třes, zrychlené dýchání a srdeční pulz, krčení, kroužení, nadměrné slinění, stažený ocas a další. Pokud se strach z bouřky u pejska dlouhodobě neřeší, může se dostat až do stadia fobie. Fobický pes se vyznačuje destruktivním chováním a je potencionálně nebezpečný sobě i svému okolí. Jedna naše zákaznice se nám svěřila, že její německá doga během bouřky dokonce proskočila okenní výplní a utekla z domova. Jiný náš klient byl svědkem toho, jak se vyděšený pes snažil prokousat a prohrabat do gauče :( 

Co dělat, když bouří?

Vezmi pejska domů
Pokud si všimneš, že se blíží bouřka, vezmi psa domů. Panický hafan zanechaný na dvoře nebo zahradě se může snažit podhrabat, apod. Jeho strach se bude špatnými zážitky jenom umocňovat.

Zajisti psovi bezpečný úkryt
Zpřístupni psovi prostor, kam si může zalézt – do koupelny, pod stůl, za postel, do boudy nebo stodoly. Zkrátka prostor, kam může vstoupit a skrýt se i bez tvojí pomoci.

Zůstaň se psem
Když to situace dovoluje, zůstaň se svým pejskem doma a snaž se jej zaměstnat – podáváním pamlsků, hraním, učením nových triků, zkrátka co tě napadne. Jde o odpoutání pozornosti od okolních vzruchů, které ho zneklidňují.

Minimalizuj šum
Maskuj „zvuky bouřky“ přidáním dalších zvuků – puštěním rádia, televize, pračky nebo hrou na hudební nástroj.

Zavři okna, zatáhni závěsy
Jedná se o eliminaci hluku a světla, které mohou pomoci snížit nepříjemné pocity z bouřky.

Therapy?

Slyšeli jsme o metodě, kdy se pes zbavuje strachu pouštěním audio nahrávek bouře (mimo dobu bouřky, samozřejmě). Nejdříve pusť nahrávku potichu v krátkých intervalech, později je možné zvuk zesílit a intervaly prodlužovat (závisí na reakcích psa). Během terapie věnuj psovi maximální pozornost, sleduj jeho chování a provozuj společně s ním činnosti, které ho baví – hraní, mazlení a další jemu příjemné aktivity. Nejedná se však o jednorázovou akci, ale dlouhodobý a systematický proces. 

Test ALEVA - tuto metodu jsme pro tebe otestovali na úzkostně panickém psovi - nutno říci, že naprosto bezúspěšně :( Pes na audio nahrávky zvuků bouřky nereagoval vůbec. Protože je ale každý pejsek jiný, doporučujeme alespoň vyzkoušet!

 

pes