Kategorie z blogu

Jak odstranit klíště u psa a kočky

25.05.2018

Klíště je vždy nevítaným hostem v kožichu tvého mazlíčka. Nejenže mu doslova pije krev, ale může jej nakazit i potencionálně smrtelnou chorobou! Osvoj si správný postup odstranění klíštěte a minimalizuj tak možnost nákazy.

Sezóna nepopulárních parazitů obvykle začíná na přelomu března a dubna. Vzhledem k mírnému charakteru zimy v posledních několika letech ale není výjimkou zvýšený výskyt i v zimních měsících. O aktivitě klíšťat na území České republiky pravidelně informuje Český hydrometeorologický ústav.
Přestože pejska nebo kočičku vybavíš antiparazitálním obojkem nebo jej ošetříš lokálním přípravkem proti blechám a klíšťatům, neznamená to, že je 100% chráněn. Zejména po procházce v lese nebo na louce pečlivě zkontroluj přítomnost klíštěte v srsti nebo na kůži zvířete. K přisátí totiž zpravidla dochází až po delší době, obzvlášť pak u zvířat s delší srstí.

Odstranění klíštěte

Postup je u psů, kočiček i jiných zvířat prakticky stejný. Platí zde zlaté pravidlo - čím dříve, tím lépe!
Důležité! Na klíště, které je přisáté, nikdy nenanášej masti ani žádné oleje. Přidušené klíště totiž může do rány vyvrhnout obsah střev a tím se zásadně zvyšuje možnost nákazy.
Klíště odstraňuj pinzetou nebo speciálními, pro tento účel vyrobenými, kleštičkami. Pokud se rozhodneš klíště vyndat rukou, nezapomeň si vzít na pomoc ochranné rukavice.

Klíště uchop za hlavou co možná nejblíže k pokožce. Nástroj, který použiješ přitom nesmí tlačit na zadeček záškodníka.
Velmi jemným tahem kolmo k pokožce klíště vyjmi. S parazitem nikdy neotáčej!!! Pokud nejde odstranit tahem, je možné použít lehce kývavé pohyby.


Po úspěšném vyjmutí nanes trochu dezinfekčního prostředku na vatový tampon a ranku ošetři.
Klíště zahubíš ponořením v malém množství lihu.
Umyj si pečlivě ruce a vydezinfikuj použitý nástroj.

 

V případě, že se ti nepodaří odstranit klíště i s kusadly, není důvod k panice! Z kusadel už totiž žádný přenos infekce do těla tvého mazlíčka nehrozí. Kusadla postupně vyhnisají nebo se z rány prostě vydrolí.
Počítej ale s tím, že se v místě přisátí následně může objevit malá, někdy i větší, zarudlá boulička. Ta je zpravidla jen místní kožní reakcí na přisátí a neznamená zanícení ani nákazu tvého chlupáče.