Kategorie z blogu
Jak odstranit klíště u psa a kočky
25.05.2018

Klíště je vždy nevítaným hostem v kožichu tvého mazlíčka. Nejenže mu doslova pije krev, ale může jej nakazit i potencionálně smrtelnou chorobou! Osvoj si správný postup odstranění klíštěte a minimalizuj tak možnost nákazy.
Sezóna nepopulárních parazitů obvykle začíná na přelomu března a dubna. Vzhledem k mírnému charakteru zimy v posledních několika letech ale není výjimkou zvýšený výskyt i v zimních měsících. O aktivitě klíšťat na území České republiky pravidelně informuje Český hydrometeorologický ústav.
Přestože pejska nebo kočičku vybavíš antiparazitálním obojkem nebo jej ošetříš lokálním přípravkem proti blechám a klíšťatům, neznamená to, že je 100% chráněn. Zejména po procházce v lese nebo na louce pečlivě zkontroluj přítomnost klíštěte v srsti nebo na kůži zvířete. K přisátí totiž zpravidla dochází až po delší době, obzvlášť pak u zvířat s delší srstí.
Odstranění klíštěte
Postup je u psů, kočiček i jiných zvířat prakticky stejný. Platí zde zlaté pravidlo - čím dříve, tím lépe!
Důležité! Na klíště, které je přisáté, nikdy nenanášej masti ani žádné oleje. Přidušené klíště totiž může do rány vyvrhnout obsah střev a tím se zásadně zvyšuje možnost nákazy.
Klíště odstraňuj pinzetou nebo speciálními, pro tento účel vyrobenými, kleštičkami. Pokud se rozhodneš klíště vyndat rukou, nezapomeň si vzít na pomoc ochranné rukavice.
① Klíště uchop za hlavou co možná nejblíže k pokožce. Nástroj, který použiješ přitom nesmí tlačit na zadeček záškodníka.
② Velmi jemným tahem kolmo k pokožce klíště vyjmi. S parazitem nikdy neotáčej!!! Pokud nejde odstranit tahem, je možné použít lehce kývavé pohyby.
③ Po úspěšném vyjmutí nanes trochu dezinfekčního prostředku na vatový tampon a ranku ošetři.
④ Klíště zahubíš ponořením v malém množství lihu.
⑤ Umyj si pečlivě ruce a vydezinfikuj použitý nástroj.
V případě, že se ti nepodaří odstranit klíště i s kusadly, není důvod k panice! Z kusadel už totiž žádný přenos infekce do těla tvého mazlíčka nehrozí. Kusadla postupně vyhnisají nebo se z rány prostě vydrolí.
Počítej ale s tím, že se v místě přisátí následně může objevit malá, někdy i větší, zarudlá boulička. Ta je zpravidla jen místní kožní reakcí na přisátí a neznamená zanícení ani nákazu tvého chlupáče.