Kategorie z blogu

Pomoc, můj pes žere trávu

29.05.2018

Jaro je v plném proudu, tráva se zelená, bujně roste a tvůj trhač ji slastně spásá. Ale proč to dělá? Nemůže být požití trávy pro psa škodlivé?

Že pes není přežvýkavec se čtyřmi žaludky, je všem jasné. Psí střeva jsou poměrně krátká, jeho trávicí systém není vybaven bachorem, čepcem, knihou ani jinou divnou věcí, takže není dost dobře uzpůsoben k tomu, aby dokázal úspěšně vstřebat živiny z trávy. Nebo snad některé ano?

Proč tedy pes žere trávu?

Čím více jsme pátrali, tím více jsme zjišťovali, že se v tomto ohledu názory odborníků z řad veterinářů i vědců liší. Někteří tvrdí, že je žraní trávy pro psa prospěšné, jiní tvrdí opak. Dokonce jsme se setkali s názorem, že se může jednat o projev nudy nebo hlouposti, což jako milovníci psů zkrátka nemůžeme připustit. Pátrali jsme tedy dál.. Jaké jsou nejčastější teorie?

Nedostatek živin

Nejčastěji uváděným důvodem je údajně nevyvážená strava a s tím spojený nedostatek živin. Moderní pes se už dávno neživí (z velké míry kvůli domestikaci) jako jeho předci, kteří pozřeli svou kořist (často býložravou) úplně, a to včetně obsahu žaludku. Tato část potravy psům chybí a doplňují ji prý prostřednictvím trávy.

Můžeš vyzkoušet: pokud se tvůj pejsek skutečně ve velké míře oddává požírání travin, zkus mu prostě zpestřit jídelníček. Kvalitní granule by měly být základ. Obsahují nejen poctivou porci masíčka, ale také zeleninu, ovoce a byliny.. Pozoruj tedy jeho chování v souvislosti se změnou stravy a zjisti, jestli je stále vášnivým vyznavačem zelených rostlin.

Přirozená část stravy

Upřímně věříme, že se psi i jiná zvířata vyhýbají činnostem, které by jim škodily. Zvláště pak zvířata ve volné přírodě. Že jde o přirozenou součást stravy totiž můžeme pozorovat u volně žijících psovitých šelem, které trávy pravidelně zařazují do svého jídelníčku. Znamenalo by to, že je pes, i přes svůj krátký trávicí trakt a absenci symbiotických bakterií v žaludku, trávu schopen natrávit?

Vyvolání zvracení

Často se můžeme setkat s jevem, kdy pes pozře velké množství trávy, kterou následně i s obsahem žaludku vyzvrací. Psi dělají tento úkon zcela záměrně, a to z důvodu přejedení nebo pozření nevhodné stravy. Pokud pozoruješ, že pes vykonává proces pravidelně, zkus se opět zamyslet nad skladbou jeho jídelníčku a kup kvalitní granule. Poradit se můžeš i s veterinářem.

Pozor na chemii

Přestože většina odborníků souhlasí s tím, že není travní pastva pro psy nijak škodlivá, je třeba si uvědomit, že některé herbicidy, pesticidy nebo hnojiva používaná na trávnících mohou být při požití velmi toxická! Tady je třeba být na pozoru.

pes