Kategorie z blogu

Pes v dopravním letadle

29.05.2018

V minulém díle našeho cestovatelského seriálu jsme si řekli jak cestovat autem. Ale co se takhle trochu proletět?

Především v USA je letecká přeprava psů poměrně běžným způsobem cestování. V Evropě se s tímto jevem zas tak často nesetkáváme – většinou se jedná o transport štěňátka do zahraničí novému majiteli. I proto zde může být cestování letadlem trochu komplikovanější.

Kam to bude, trhači?

Pokud je tvojí vysněnou destinací Asie, raději vynech Koreu, Čínu nebo Vietnam. Tam by tě mohli mít místní až moc rádi.. Ale teď vážně! Pro psí přepravu letadlem platí poměrně striktní podmínky a páníček by si je měl raději pečlivě nastudovat. Na letišti by vás jinak mohlo čekat dost nemilé překvápko!

Požadavky jednotlivých zemí se totiž diametrálně liší a někdy je velmi složité dobře jim porozumět. V některých případech budeš muset projít sérií mnoha a mnoha krevních testů a dalších veterinárních vyšetření. Určité země si dokonce stanovují podmínku přímého letu. Do „cílové stanice“ se tak můžeš dostat jen bez mezipřistání. Podrobnější informace poskytne velvyslanectví dané země nebo Státní veterinární správa ČR.

Evropský cestovní pas

Cestování v rámci Evropské unie není zase tak složité. Musíš být opatřen mikročipem, tetováním a platným očkováním proti vzteklině. Přibalit nezapomeň Evropský cestovní pas a hurá na dovču!

Letem světem

Také letecké společnosti kladou na tvůj transport rozličné nároky. Existují společnosti, které živá zvířata nepřevážejí vůbec. Jiné povolují přepravu psa do 8 kg přímo na palubě letadla v certifikovaném boxu (váha 8 kg, včetně boxu). V takovém případě budeš příruční zavazadlo. Poplatek se u každé společnosti liší.
Jestli jsi větší trhač, čeká tě méně komfortní let v nákladovém prostoru, kde samozřejmě nebudeš mít kontakt s páníčkem. Ten ti také před odletem bude muset schrastit speciální transportní přepravku IATA, certifikovanou přímo pro leteckou dopravu. Možnost zapůjčení a prodeje poskytují některé letecké společnosti.

Další možností je objednání služby specializované transportní služby, která se zaměřuje přímo na přepravu živých zvířat. Firma zajistí veškeré náležitosti s transportem spojené, jako je zapůjčení vhodného boxu, zajištění krmiva a vody.

Závěrem ještě malá rada: než si zbalíš kufry, nezpomeň se zamyslet nad tím, jestli ti situace nepřinese větší starost, než radost. Cestování v letadle, zvláště pak v zavazadlovém prostoru, může být hodně stresující!