Kategorie z blogu

Pozor na kočičí úpal

30.05.2018

Mnoho lidí miluje teplé letní počasí, stejně tak i většina koček. Někdy nás ale léto dokáže překvapit velmi extrémními teplotami. Pokud je nesnesitelné dusno a vedro, mysli na to, že ani tvoje kočka nezažívá slastné okamžiky. I ona je v těchto chvílích vystavena možnému riziku úpalu.

Víš, jaké jsou konkrétní příznaky úpalu u koček? Jsou to především: nadměrné dýchání, letargie, horečka, zvracení, kolaps nebo bezvědomí.

Pokud máš podezření na úpal, bezodkladně popadni kočku a fofrem k veterináři

Účinná bezpečnostní opatření

Před uzavřením dveří přístřešků, skleníků a dalších míst, kde může teplota po uzavření prudce stoupnout, zkontroluj přítomnost kočky. Kočka se může dostat snadno dovnitř, po uzavření prostoru jí ale hrozí velmi rychlé přehřátí a dehydratace.
Stejné pravidlo samozřejmě platí i pro kontrolu automobilu. Kočky často hledají stinná, chladná místa. Do zaparkovaného vozu, který je po jízdě ještě příjemně zchlazen klimatizací, mohou snadno proklouznout, třeba otevřeným okénkem. Po jeho uzavření ale opět hrozí rychlé přehřátí.

Přístup k čerstvé vodě

Během parných dní musí mít kočička neustálý přístup k čerstvé vodě. Ve vodě se však, vlivem vysokých teplot, rychle množí mikroorganismy, tvoje šelma ji proto následně nemusí chtít pít. Výměnou vody několikrát denně kočku povzbudíš k častějšímu příjmu tekutin. V okolí domu se v horku neztratí větší počet misek s čerstvou vodou.

Příjemný stín

Kočky obvykle rády lenoší na slunci. Pokud je jim ale velké horko, okamžitě hledají chladivou náruč stinného místa ať už doma, kolem domu nebo venku na zahradě. Ujisti se proto, že má tvoje míca vždy možnost vyhledat prostor s vrženým stínem! Majitelé koček samozřejmě ví, že častým útočištěm šelem kočičích bývá koupelna. Materiály jako dlaždice nebo porcelán udržují chlad a v parnu poskytují kýžený chládek. Tak nech otevřeno..

Ať to luftuje

Zkus jednodušše otevřít okna ať může proudit čerstvý vzduch. Menší průvan vytvoříš také pomocí ventilátoru v blízkosti otevřeného okna. V případě, že doma nemáš instalované klimatizační zařízení, postav před ventilátor láhev se zmraženou vodou, kočka to určitě v horku ocení ;)