Kategorie z blogu

Zatočte s otravnými blechami

01.06.2018

Blecha je úplně nejčastějším parazitem v kožichu tvého miláčka. Ať už máš kočku nebo psa, jistě víš, že blechy dokáží trhače dost nepříjemně pozlobit.

Na úvod si ještě prozraďme jedno zajímavé bleší specifikum. Blecha je vlastně taková Jelena Isinbajevová živočišné říše. V zadních nohách má totiž jednu speciální bílkovinu – resilin. Tu stlačí, následně uvolní a je tak vymrštěna do neuvěřitelně výšky. Skok je zhrurba tak 130x vyšší než vlastní velikost blechy. Kdyby průměrně velký člověk vládl touto superschopností, dokázal by přeskakovat výškové budovy jako nic a to vůbec není špatná myšlenka..  ale zpět k tématu!

Příznaky zablešení

Nejvýraznějším příznakem zablešení tvého chlupáče je jednoznačně svědivost. Psi i kočky se urputně drbou, okusují a olizují si končetiny. U silně zablešených chlupáčů dokážeme vystopovat dospělé blechy a jejich trus, který vypadá jako drobné, černé tečky.

Alergie na blechy

Veterináři se ve svých ordinacích často setkávají s pacienty, kteří jsou velmi alergičtí vůči bleším slinám. Alergická zvířata nemusí být silně zablešena, stačí i jedna jediná blecha, která ale tvého miláčka přivede doslova k šílenství. Protože je parazitů v srsti málo, často není páníčkům zjevná příčina silného škrábání, které může mít za následek ošklivou dermatitidu.

Životní cyklus blech

Než se podíváme na způsob hubení, omrkni společně s námi životní cyklus skákavých potvor.

① Vajíčka - bílá vajíčka o velikosti zrnka písku klade dospělý jedinec v srsti chlupáče. Za jeden den klidně i 90 kousků! Vajíčka nejsou lepivá a k tvojí nelibosti kontaminují okolní prostředí. Po cca 2 dnech - 2 týdnech se začnou líhnout larvy.

② Larvy – mini larvičky jsou zcela průhledné a světloplaché. Zalézají proto do koberců a různých spárů, kde se následně zakuklí.

③ Kukly – kukla se další dny až týdny vyvíjí. Při nepříznivých podmínkách dokáže v tomto stádiu vydržet dokonce i roky! Protože je obalena lepkavou hmotou, snadno přilne k povrchu a není snadné ji jednoduše odstranit, a to například ani přejetím vysavačem! Ve správný čas, v blízkosti možného hostitele, se z kukly vyklube nová bleška.

④ Dospělé blechy – bleška se musí začít rychle točit. V co nejkratším časovém horizontu naskočí na hostitele, začne sát a hned potom klást vajíčka. No a tak se nám cyklus uzavírá.

Likvidace blech

Proč tě zatěžujeme informacemi za života blech je celkem prosté. Pomůžou ti k jejich likvidaci. Pokud máš doma blešáka psího nebo kočičího, asi už chápeš, že po zablešení už nestačí koupit jen antiparazitický obojek.

Hubení blech na těle mazlíčka

Nejprve udělej mazlíčkovi koupel a pořádně jej vydrbej speciálním šampónem.
Zakup antiparazitický přípravek pro psy nebo antiparizitikum pro kočky. Ty se prodávají v podobě sprejů, obojků nebo spot on pipet. S nákupem se ale raději poraď! Některé účinné látky obsažené v přípravcích pro psy jsou pro kočky silně toxické (u koček se vyhni produktům s účinnou látkou amitraz a permetrin). Po odblešení nikdy nezapomeňte zvíře odčervit. Blecha je totiž mezihostitelem tasemnice!

                               

Dekontaminace prostředí

Jestli se s nevítanými hosty chceš skutečně vypořádat, důkladně šůruj podlahy, textilie i nábytek, na kterém se zvíře pohybuje. Po každém vysávání hlavně nezapomeň vyměnit sáček ve vysavači za nový. Pelíšky, hračky, deky a ostatní propriety tvého miláčka, vše musí být vypráno v co možná nejteplejší vodě. Jen tak se dá účinně zbavit vajíček, larev a zakuklených larev blech! Celý proces by měl být zopakován po dalším týdnu a pak ještě jednou. Existuje také velké množství sanačních sprejů do domácnosti, ale tady bychom byli opatrní, jedná se o poměrně agresivní chemii.

Prevence a zase prevence

Nejjednodušší způsob boje se zákeřnými parazity jsou účinná preventivní opatření. Pořiďte vašemu mazlíčkovi obojek nebo spot on pipetu. Po konzultaci s veterináři i zákazníky doporučujeme vysoce efektivní obojek Foresto, který je vhodný pro kočky i pejsky.