Kategorie z blogu

Jak odnaučit psa štěkat

05.06.2018

Přestali k vám chodit známí a kamarádi? Mračí se na tebe soused od naproti a stará Kropáčková, co bydlí pod tebou, už tě ani nepozdraví? Na vině může být neustálé štěkaní a vytí tvého chlupatého zlatíčka! Pokud se nechceš stěhovat s trhačem někam na samotu za město, měl bys situaci rychle pořešit.

Samozřejmě, když si člověk pořídí pejska, s nějakým tím zaštěkáním, zavrčením zkrátka počítat musí. V případě soustavného vytí a intenzivního štěkotu je ale třeba rázně zakročit.

Zjisti příčinu

  • Varování, zastrašování - nejčastěji se setkáváme se štěkotem varovným. Pejsek tě prostřednictvím štěkání varuje před možným nebezpečím nebo zahání z dosahu psy, na které fyzicky nestačí. Ačkoliv se většinou jedná o planý poplach, neměl bys za něj psisko trestat! Korekce štěkání správnou výchovou je ale žádoucí.
  • Hra - mnoho psů štěká, když vidí jiné psi, se kterými chtějí dovádět. Někdy stejným způsobem touží vpravit do hry svého páníčka. I takový štěkot je v pohodě, jeho míra se dá ovšem také systematickým výcvikem korigovat.
  • Stesk - největším oříškem je štěkání úzkostné. Pokud pejsek proštěká a provyje den a noc, je situaci třeba okamžitě řešit. Někdy by si měl páníček dobře rozmyslet, zda je právě pořízení psa v jeho konkrétním případě rozumné. Zvlášť, pokud by měl být pejsek víc než 6 hodin denně doma sám. Zaneprázdněným milovníkům zvířat doporučujeme k chovu spíše kočičáka.

Jak tedy odstranit štěkání?

① Budování respektu - ještě než psisku vypadnou první tesáky, ukaž mu, kdo doma velí! Musíš si postupně a striktně budovat u pejska respekt. Ačkoliv je někdy těžké tomu roztomilému nezbedovi něco upřít, uvidíš, že se ti to později značně vyplatí. Ne nadarmo se říká: Co se v mládí naučíš...

② Povel - už ve štěněcím období věnujte dostatek času výuce důležitých povelů. Mezi ty základní by měly patřit i „štěkej“ a „ticho“.

③ Řízená samota – pomalu a nenásilně navykni mazlíka fungovat doma samostatně. Nejdřív odejdi na pár minutek, postupně intervaly prodlužuj. Pes nesmí nabýt dojmu, že už se nevrátíš.

④ Odměny - trhačovo čekání můžeš podpořit odměnou v podobě pochoutky po návratu dom.

⑤ Hračky – obstaráním dostatečně zábavné hračky odpoutáš pejskovo pozornost, nebude se tolik nudit. Skvěle pro tyto účely fungují inteligentní hračky, které ukrývají pamlsky.

⑥ Výcvikové obojky – účinnou pomůckou proti štěkání jsou obojky. Existují přímo elektronické obojky proti štěkání, které fungují v různě nastavitelných režimech vysílající buď zvukové impulsy, nebo zvukové signály s konečným impulsem. Tyto obojky reagují na vibrace hlasivek během štěkání. Další variací je obojek sprejový. Korekci štěkání provádí pomocí dálkového ovládání přímo páníček. Obojek po impulsu vystříkne chladivou tekutinu. Další možnou variantu tvoří vibrace nebo akustický signál. 

 bark barking GIF

 

 

pes