Kategorie z blogu

Zásady skladování granulí

06.06.2018

Také si myslíš, že je granulované krmivo nenáročné na skladování? Spousta páníčků má vžitou představu o nekonečně dlouhé spotřební lhůtě suchého krmení, bez ohledu na okolní podmínky. Pojďme si společně vyvrátit některé mýty.

Vlhko, teplo, škůdci. Nejen lidské jídlo, ale i to granulované, zvířecí, samo sebou podléhá zkáze. Proto je nutné uchovávat jej tak, aby zůstalo co nejdéle fresh a pro mazlíčky pochopitelně i chutné! V letním období je třeba čerstvost granulí kontrolovat o to víc.

Uzavíratelný box

Na uskladnění granulek si pořiď barel, box nebo jakoukoliv uzavíratelnou nádobu, která odpovídá velikosti tebou kupovaných granulí. Tak uchováš kvalitativní vlastnosti potravy po delší čas. V případě spotřeby balení do tří týdnů stačí uchovávat v originálním balení výrobce.

Pozor na vlhkost!

Asi nejdůležitějším kritériem pro skladování granulovaného krmiva je vlhkost. Protože jsou granule vysušeny, mají dobrou schopnost pohlcování vlhkosti z okolního prostoru, vzduchu. Právě proto jsou velmi snadným a bohužel také častým cílem plísní. Zamez dokonale přístupu vzduchu a máš vyhráno. Nebo snad ne? Smutnou skutečností je, že levné produkty ekonomické řady zárodky plísní obsahují ještě než si je přineseš domů. Řešením jsou kvalitní krmiva prověřených výrobců, která obsahují značné množství antioxidantů zabraňujících růstu nežádoucích mikroorganismů.

Teplo

Nepřítelem číslo dva jsou nevyhovující teplotní podmínky. Krmivo by nemělo být vystaveno teplotám vyšším, než je 25 °C! Především v teplých měsících se granulky mnohem rychleji kazí a žluknou. Takto zkažené krmení je příčinou pro zvíře velmi nepříjemných trávicích obtíží.

To velké balení je ale výhodné!

Koupě největšího balení pro malé pejsky není nikdy dobrý nápad. Krmení bychom po prvním otevření měli spotřebovat maximálně do dvou měsíců, a to v případě ideálních okolních podmínek. Dlouho otevřené granule jsou obvykle zkažené a zvířatům už pochopitelně nechutnají. Pokud je páníček do konzumace dlouho otevřeného krmiva přesto nutí, zadělává miláčkovi na vážné zdravotní problémy.

Škůdci

Zajisti velmi pečlivě granule proti škůdcům jako jsou potkani, myši, hmyz, apod. Vyhni se skladování například ve sklepních prostorech, kde se sem tam nějaká myš objeví.

Prověřený dodavatel

Po koupi krmiva si proto nezapomeň vždy překontrolovat datum spotřeby. V souvislosti s tím skutečně nedoporučujeme kupovat granule rozvážené do malých sáčků, u kterých si expiraci prověřit zkrátka nemůžeš. Důležité je také skladování krmiva před prodejem zákazníkovi. Proto Aleva.cz skladuje zboží v moderních klimatizovaných skladech pro stoprocentní zachování kvality zboží.

Teď už víš, že je granulovaná krmiva nejlepší skladovat na suchém a chladném místě. Nezapomínej také po každém krmení dobře uzavřít boxík! Kromě toho je také nutné zmínit, že misky na granulky a vodu bys měl vymývat každý den, respektive po každém krmení. Zbytek stravy v kombinaci se slinami může zapříčinit záněty, problémy se zažíváním a jiné zdravotní problémy tvého mazlíčka.