Kategorie z blogu

Nauč štěňátko čistotě

07.06.2018

Pořídil sis štěňátko, roztomilou kouličku, která po sobě všude zanechává loužičky a malé bobky? Začni s pejskem hned soustavně pracovat a uvidíš, že budeš brzy sklízet plody své práce. Ideálně venku.

Pejsci jsou inteligentní a velmi rychle učenlivá zvířata. Tedy až na výjimky. Občas se i ve zvířecí říši objeví nějaký ťuňta. V podstatě jde jen o to pejskovi, pro něj srozumitelným způsobem, vysvětlit co, jak a kde se po něm chce. No a pak už stačí jen důslednost, znova důslednost a nějaká ta dobrota ;)

Tady vládnu já

Od prvního společného momentu dávej psovi jasně najevo, kdo je pán a vládce jeho vesmíru. Jen tak se později vyhneš nepříjemnostem a nebezpečným situacím během venčení, na cestách, u přátel, ale i doma. Při nácviku čůrání ti respekt zvířete také pomůže. Nezapomínej ale, že štěňátko je pořád psí miminko a svěrače ještě plně neovládá. K tomu je samozřejmě během nácviku nutné velmi přihlížet. Počítej s tím, že trénovat budeš i svoji trpělivost.

Rychle ven!

Ještě, než začneš pejska mučit základními povely jako je sedni, lehni a fuj, musíte si společně vysvětlit jasně, že potřeba se vykonává výhradně jen venku.

Čůrat každé 3 hodiny

Tříměsíční štěně by mělo vydržet bez venčení zhruba tři hodiny. Je třeba dodržovat tyto intervaly a pejska pravidelně nosit ven na zahradu, před barák. Samozřejmě se jedná o obecné doporučení, individuální potřeby tvého mazlíčka si vypozoruješ a brzy vychytáš sám. Podle často skloňované teorie bychom měli ke každému měsíci života připočítat jedenu hodinu, po kterou pejsek vydrží nečůrat – to znamená ve 3 měsících 3 hodiny, ve 4 měsících 4 hodiny, a tak dále. Z toho vyplývá, že roční pes už by neměl mít problém vydržet v pohodě celou noc. Dalším pravidlem je, že štěňátko obvykle čůrá ihned po probuzení. Proto psa popadni okamžitě, když vidíš, že rozespale otevírá oko a roztomile se protahuje. Další takový moment přichází zpravidla bezprostředně po jídle, takže opět rychle venčíme!!!

Povel

Lidi, nelidi, venku se vůbec nevyhýbej trapnosti a se psem živě komunikuj. Ještě, než se spustí vodopád, povzbuzuj pejska tebou určeným a vždy stejným povelem: loužička, udělej, čůrej, klidně zapoj fantazii a vymysli povel vlastní. Ten důrazně, ale vždycky jen vlídně, opakuj, dokud nedojde k vytoužené činnosti.

Chvalozpěvy

Pak přichází chvíle stěžejní. Pokaždé, když se psisku, třeba i omylem, podaří vyčůrat venku, nešetři chválou. Tato část je totiž nejzásadnější ze všech. Musíš v pejskovi vzbudit pocit, že se mu podařilo něco naprosto báječného, takže chval až na půdu: „Alíku, vidíš, jak ses hezky vyčůral, no to snad není možný, jak ty jsi šikovnej! Co dostaneš!?“ Pokud budeš mít po ruce nějaký ten pamlsek, garantujeme ti, že máš napůl vyhráno!

Zůstaň v klidu

Pozitivní přístup je základem každé výchovy. Chval, odměňuj a nezvyšuj dramaticky hlas. Choleričtí pánové dělají z pejsků nebohé neurotiky, často se sklonem k agresi. Traumatizovaný pes nebude v mnoha situacích reagovat na povely tím správným způsobem.

 

Trestat?

Žádný zkušený odborník, se kterým jsme se za ta dlouhá léta setkali, nedoporučuje psa za loužičku trestat a už vůbec ne bít. Každý trest se zcela a naprosto míjí účinkem, pokud je veden zpětně. Takže v případě, že přijdeš domů a v předsíni objevíš menší nebo větší nadílku, chovej se jakoby nic. Úklid prováděj bez přítomnosti pejska, toho nech v jiné místnosti. Pokud štěně přistihneš přímo v akci, tak jej bez kárání popadni a vynes ven.

Takže teď už víš jak na to a hurá do toho. Přejeme tobě i mazlíčkovi krásné začátky plné skvělých zážitků! Jen upozorňujeme, že tato metoda není 100% účinná, pokud je pejsek neduživý nebo má psychické trable způsobené traumatickým zážitkem, pak je třeba zaměřit se na konkrétní problém.

 

pes