Kategorie z blogu

Čištění zubů psa

11.06.2018

Myslíš na zdraví svého pejska? Kvalitní strava, očkování, odčervení, pravidelné prohlídky a samozřejmě dostatek pohybu. Ale co zoubky a dásně, nezanedbáváš mimořádně důležitou dentální hygienu?

Význam ústní hygieny

Ústní hygiena je často přehlíženým, ale velice důležitým faktorem celkového zdraví tvého psa. Možná trpí bolestí zubů nebo dásní, o kterých nemáš ani ponětí. Věděl jsi, že nebezpečné bakterie namnožené v ústní dutině mohou prostoupit do krevního oběhu a způsobit onemocnění srdce, ledvin nebo jater? Bohužel je to skutečně tak! Veterináři uvádějí, že přibližně 85 procent psů starších 4 let trpí nějakou formou onemocnění ústní dutiny, často s bolestivým průběhem, které může vést ke ztrátě zubů a také výše zmíněné infekci. Páníčku, máme pro tebe super zprávu! Všem těmto problémům předejdeš pravidelným čištěním zubů a občasnými prohlídkami.

Pravidelnost čištění

Stejně jako venčení nebo podávání stravy i péče o zuby by měla být součástí každodenního rituálu. Měl bys ale počítat s tím, že se jedná o dlouhodobější „výzvu“. Ne všichni pejsci skáčou nadšením, když se jim páníček podivnými nástroji vrtá v tlamě. Pamatuj, není třeba podléhat chmurám, když to napoprvé neklapne. Jako vždy totiž stačí pomalý, trpělivý přístup a spousta lásky. Nejlépe si na dentální péči samosebou zvykají štěňátka, proto její zavedení zbytečně neodkládej.

Názor odborníků

Většina odborníků se shoduje, že nejlepší je provádět čištění zoubků denně. Pokud to není reálné, čistěte alespoň třikrát za týden. Najdi si svůj vlastní systém - jestli tvůj brouček ze začátku zvládá čištění jen několika zoubků, vyhov mu a klidně péči rozděl na více dílčích částí do více dní. Jen si musíš zapamatovat, kde už je vyčištěno ;)

Co budeš k čištění zubů potřebovat?

  • Kartáček – že nevíš, jaký kartáček si vybrat? Dvouhlavý, prstový nebo oboustranný? Výběr necháme čistě na tobě a tvém trhači. Máme pro tebe ale bezva tip. Koupit totiž můžeš obyčejný dětský kartáček z drogerky za pár drobných. Neméně vhodný bude také kartáček pro dospěláky s měkkými hustě nasázenými štětičkami :)
  • Pasta – s výběrem pasty je to trochu složitější. Tady je rozhodně nezbytné zajít do specializovaného obchodu pro miláčky, neboť je velmi nepravděpodobné, že by se tvůj chlupáč naučil pastu plivat. Lidská pasta a její složky jsou pro psy velice nevhodné, některé až toxické. Proto je třeba vybírat přípravek – zubní pastu pro psy, která je vhodná k polykání. Senzační na těchto produktech je skutečnost, že můžeš psisku vybrat oblíbenou masíčkovou příchuť. Čištění tesáků tak bude hned větší zábava!
  • Spreje, oleje, gely - dentální zdraví svého psa můžeš podpořit produkty proti zubnímu plaku, kameni, některé eliminují množení bakterií, jiné současně i zápach z tlamy.
  • Pochoutky - tvého psího kámoše určitě neurazíš, pokud mu pořídíš kousací pochoutky s příznivým dentálním efektem – tvrdé žvýkací kosti, měkké pamlsky, suchary, výběr je takřka neomezený. Prostě zkoušej, co mu pojede nejvíc.

  

Postup čištění zubů

 Vyber si vhodnou denní dobu, kdy je pes co nejvíc v klidu.
 Navykni pejska na předmět v ústech. Potři si prst bílým jogurtem, neslazenou přesnídávkou nebo jinou ňamkou a nech jej olizovat. Přitom mu nenápadně přejížděj bříškem prstu po zubech.
 Nanes malé množství chutné zubní pasty na kartáček a nech ji psem olizovat.
 Pomalu a nenásilně zahaj čištění podél dásní, ideálně kruhovým pohybem.
 Postupně přidávej další a další zoubky.
 Později, zkoušej jemnými pohyby otevírat čelist.
 Přidej vnitřní stranu zubů.
 Nezapomeň na odměnu, tu můžeš podávat průběžně mezi jednotlivými úkony.

Rada závěrem

Čištění vnitřní strany zubů bývá obvykle velmi komplikované, většina trhačů dost dramaticky protestuje, ale tvoje úsilí se rozhodně vyplatí. Pokud psa k tomuto úkonu přimět nedokážeš, čisti alespoň tu část zubů, kterou ti zpřístupní. Naštěstí je u většiny plemen dentální onemocnění způsobeno jen na vnější straně chrupu. Nikdy během čištění nekřič, nezvyšuj hlas ani si jinak nevynucuj poslušnost. Uvědom si, že čištění zoubků je pro psa nanejvýš nepřirozená činnost, proto je třeba vyvíjet maximální úsilí, vždy pouze laskavou formou. Takže si připrav zdravé dobroty a kopec chvály!!!

Připraven? Směle do toho! A nezapomeň se s námi podělit o tvoje tipy, rady i úspěchy. Budeme se těšit, Tým Aleva.cz

 

pes