Kategorie z blogu

Kde se vzala kočka domácí?

20.06.2018

Nějaký ten pátek vědcům zabralo, než sestavili hádanku domestikace divokých koček. Pojďme se společně mrknout na to, co vymysleli..

Domestikace koček

První kočkovité šelmy, respektive předchůdci dnešních koček, se objevily už zhruba před 25 miliony lety v období oligocénu. Datování domestikace koček je, i přes přes pokročilé věděcké metody, stále poměrně sporné. Původní a obecně dlouho platné odhady se pohybují někde mezi 4000 – 7000 lety. Celou situaci časového určení totiž značně komplikuje překvapivě podobná struktura kostry koček divokých a domestikovaných. Archeologické pozůstatky proto nedávají jednoznačnou odpověď, na situaci se nahlíží v širokých historických souvislostech.

Tajuplný ostrov

Že by k domestikaci koček mohlo dojít mnohem dříve, dokládá nález z roku 1983. Na ostrově Kypr archeologové nalezli kočičí čelist, která je stará až 8000 let. To, že by se námořníci plavili s kočkou divokou, se jeví jako více, než nepravděpodobné, takže se zřejmě jednalo o domestikovoané zvíře. Tento časový odhad byl však v roce 2004 pokořen ještě jednou, nálezem hrobu na témže ostrově. V něm byl úmyslně pohřbený člověk společně hádej s kým? Hrob je starý přibližně 9500 let.

Odvážné hypotézy

Na základě dalších kousků skládačky si dnes vědci pohrávají s myšlenkou, že k domestikaci mohlo dojít tak nějak samovolně dokonce už před 12 000 lety.

První, skutečně, masová domestikace koček přichází současně s prvními zemědělskými společnostmi na úrodném půlměsíci Středního východu. Pěstování a skladování obilí → přemnožené myši → kočky se přirozeně zcela více přibližovaly lidské společnosti.

Kočka v dějinách

Starověký Egypt
Není žádným tajemstvím, že se kočky v dobách starověkého Egypta těšily nebývalé úctě. Tato skutečnost je dobře zdokumentována a vědecky ověřena. Vědci nalezli v Beni-Hassanu kočičí hřbitov se 300 000 kočičích mumií! Bastet, egyptská bohyně lásky, byla vyobrazována s hlavou kočky. Samosebou, zabití kočky se trestalo trestem nejvyšším.

Starověký Řím
Starověcí Římané měli ke kočkám také velkou úctu a považovali je za symbol svobody.

Dálný Východ
Na Dálném východě byly kočky velmi ceněny za ochranu skladových zásob obilí.

Temný Středověk
Z nějakého důvodu se kočky v Evropě během středověku démonizovaly - mnoho lidí si je spojovalo s čarodějnictvím a ďáblem. Ve snaze odvrátit zlo byly kočky často hubeny. To paradoxně přispělo k šíření moru, který přenášely především krysy a potkani.

Současnost
V 17. století se začal obraz veřejnosti postupně měnit až po dnešní mimořádnou popularitu kočičáků napříč kontinenty. V současné době jsou kočky superhvězdami, a to především v USA, kde v oblíbenosti zásadně vedou před, u nás favorizovanými, psy.