Kategorie z blogu

Jak zchladit psa v horku

20.06.2018

Přirozený způsob ochlazování těla probíhá u psů trochu jinak, než u jejich páníčků. Tvůj trhač totiž postrádá potní žlázy (s výjimkou malého množství potních žláz na tlapkách), které u lidí značně pomáhají vyrovnávat teplotu těla.

Termoregulace psa

Cílem termoregulace je udržování stálé teploty. V případě přehřívání se tělo účinně chladí rozšířením vlásečnic poblíž jeho povrchu, kam srdce začne rychle pumpovat horkou krev. Absenci potních žláz psa do jisté míry supluje tlamička. Sliznice v tlamě a po celé délce jazyka je totiž silně prokrvena. Proto má pes v horku a po vyšší fyzické aktivitě jazyk na vestě;) V případě nutnosti ochlazení, se také zvýší aktivita slinných žláz, které odvádí velké množství tepla prostřednictvím slin. Dalším mechanismem ochlazování je zrychlené povrchové dýchání (vydechovaní horkého vzduchu a vdechovaní vzduchu chladnějšího).

Jak psa chladit?

① Pitný režim
Nejdůležitější je pitný režim. V horkých dnech musí mít pes neustále k dispozici čerstvou vodu!!! Nepodávejte však vodu příliš studenou. Na výlety si s sebou nezapomeňte vzít praktickou cestovní láhev pro psy.

② Péče o srst
Vyčesávání a stříhání psa může mít vliv na lepší odvádění tepla. Pokud je srst zplstnatělá, dlouho nevyčesaná, může dojít snadněji k přehřátí.

   

③ Upřednostňuj stín
Nenechávej pejska dlouho na přímém slunci, zvláště pokud je teplota vzduchu vyšší než 25℃. Raději vyhledej stinné místo.

④ Voda
V parných vedrech můžeš chlupáče zchladit vodou. Ale bacha! Důrazně tě upozorňujeme, aby ses vyhnul šokovému chlazení ledovou vodou. Jak jsme ti vysvětlili, když je psovi horko, jeho srdce jede naplno a cévy jsou roztažené. Studená voda vyvolá efekt opačný, což může způsobit, a také často způsobuje, kolaps zvířete. Ochlazování proto musí přijít vždy postupně, zvolna. Jemně navlhči pejskovi neochlupené části - vnitřní strany stehen, bříško a vnitřní stranu uší. Do vody jej vpouštěj také pomalu - nejprve po kolena, do té doby než se srdce zklidní.

⑤ Chladící vesta
Chladící vesty jsou navrženy tak, aby se chlupáč cítil nanejvýš příjemně i během horkého počasí. Hodí se především pro chlupáče aktivní, kteří i během vysokých teplot s páníčky výletují, běhají, apod. Ocení je ale také pejsci, kterým se, díky anatomickým vlastnostem, hůře dýchá a přehřívají se (boloňský psík, mops, buldočci..) Chladící vesty fungují na principu evaporace, tedy vypařování vody. Pejska po dlouhou dobu velmi jemně, ale zato účinně chladí.

⑥ Chladící podložka
Další vychytávkou je chladící podložka. Většina z nich funguje na principu endotermické reakce, při které se spotřebuje teplo, které mazlíček vydá. Podložku proto není třeba předem chladit. Skvělá je třeba na delší cestu autem, ale i další prostoje v horkých dnech.

Přehřátí organismu psa

Pro úplnost jsme ti ještě v závěru shrnuli nejvýraznější symptomy přehřátí u psa. Čti pozorně, ať víš, kdy máš zbystřit a začít jednat.

  • Příznaky přehřátí
    Zrychlený dech, apatie, nervozita, vysoká slinivost, pěna kolem tlamy.
  • Kdy vyhledat veterináře
    Malátnost, problémy s koordinací, dušnost, zvracení, průjem, horečka, ztráta vědomí. V případě náhlého kolapsu psa jemně svlaž, ale vyhni se šokovému chlazení!!!!  

 Chladící podložka osvěží nejen v autě.

pes