Kategorie z blogu

Britská krátkosrstá kočka

21.06.2018

Stejně jako deštivé počasí, fish and chips, lehce nechutný puding nebo kriket je pro Anglii typické i jisté kočičí plemeno. Uhádneš jaké?

Klíčové charakteristiky

  • Výška: 30 - 36 cm
  • Hmotnost: cca 4 - 9 kg
  • Životnost: 12 - 20 let

Britské krátkosrsté jsou často označovány jako "medvídci" díky jejich kulaté tváři (někdy i zavalitému tělu) a velmi husté srsti. Jejich aristokratická krev se často prolíná i do jejich povahy. Jsou osobité, vyrovnané, někdy mohou působit lehce odměřeně až arogantně. I přesto je britka ve skutečnosti přátelská kočička, která následuje tvé kroky, aniž by vyžadovala přímý fyzický kontakt. Trpělivá a klidná britská krátkosrstka se poměrně dobře hodí i k dětem.

Vzhled

Jedná se o středně velké až velké plemeno s širokým hrudníkem a krátkými končetinami. Kocouři bývají o dost robustnější, než jejich něžné polovičky. Britské krátkosrsté mají tlusté, středně dlouhé ocasy. Ve vyšším věku se objevuje tendence k obezitě.

Ouška jsou malá, od sebe vzdálená a zaoblená na špičkách.

Velké, kulaté oči mohou mít modrou, oranžovou, zelenou nebo krásně měděnou barvičku.

Srst je krátká s velmi hustou podsadou, proto chlupy efektně trčí od těla. Barva srsti se značně liší, může být téměř jakákoli kombinace, ale nejrozšířenější a nejvíc oblíbená je stříbrná a modrá barva.

Původ

Dnes už víme, že ikonická britka pochází až ze Starého Říma, což dosvědčují četné dobové malby a rytiny. Římané s sebou své kočky vláčeli až na britské ostrovy, kde se staly velmi „populárními“, a to díky skvělým loveckým schopnostem a celkové nenáročnosti. Kočky zde žily v domácnostech i divoce v ulicích měst a na vsích. Britové se rozhodli vyšlechtit ze svých oblíbených domácích miláčků národní rasu. Vybírali zavalité, statné macky s hustým plyšovým kožíškem. Často je křížili i s peršáky, aby docílili lepší stavby těla a větší barevné rozmanitosti. Už na konci 19. století byl vypracován standard tohoto oficiálního plemene.

Je to pro tebe ta pravá kočka?

① Krmivo

Krm nejlépe kvalitní suchou stravou, která kočce dodá kompletní živiny.

  

 

② Péče o srst a drápy

Péče o srst není nijak náročná, stačí pročesat jednou týdně, aby došlo k odstranění uvolněných chloupků. Občas je potřeba vyčistit uši a zastřihnout drápky.

③ Zdravotní problémy

Neexistují téměř žádné známé převládající nemoci. Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) se projevuje v některých liniích, ale jedná se spíše o vzácnost.

④ Cvičení

Britské krátkosrsté jsou poměrně klidné plémě. I proto bys s kočkou měl sem tam provozovat cvičení s příhodnými hračkami pro kočky. Britské kočky totiž mají velmi silné tendence k tloustnutí. Správně zvolená hra zajistí krásnou figuru, zároveň stimuluje inteligenci zvířete a rozvíjí mentální dovednosti.