Kategorie z blogu

Co je co: prémiové, superprémiové, ultraprémiové

28.06.2018

Prémiové, superprémiové, holistické nebo radši ultraprémiové? Co přesně tyto pojmy definují a co se od výrobců nedozvíme?

Výběr krmiva pro psa nebo kočičku je mnohdy zapeklitý úkol. Člověk hledá informace a může mít pocit, že čím víc se dočítá, tím méně ví. Jak rozseknout gordický uzel? V tomto článku nabízíme vysvětlení pojmů, které se týkají nejjednoduššího rozdělení krmiv na základě jejich kvalitativních vlastností. Pojmů, které by ti měli pomoci v „prvním kole“ výběru správného krmiva pro tvého miláčka.

Ekonomická krmiva

Nejnižší řada krmiv, včetně těch marketových. Ačkoliv toto krmivo DOPORUČIT zkrátka NEMŮŽEME, chápeme, že si všichni nemůžou dovolit utrácet tisíce měsíčně za krmení pro pejska nebo kočičku. Láska je v péči o zvíře vždy zásadním kritériem (uvědomí si i radikální odpůrci levných krmiv při návštěvě nebohých zvířat v útulcích). I v ekonomických krmivech můžeme najít lepší a horší složení, proto před koupí pečlivě čti! Hledej alespoň větší množství masové moučky na úkor bílkovin rostlinných (sója). Platí čím více specifikované složení, tím méně „odpadu“ se zde schovává. V ekonomických krmivech se bohužel, mimo jiné, často vyskytují také nebezpečné plísně.

Tip Aleva: pokud to nejde jinak a kvalitnější krmivo dopřát zvířeti zkrátka nemůžeš, zpestři alespoň občas jídelníček trochou vařeného masa s rýží, zeleninou, vnitřnostmi, chrupavkami, zbytky ovoce nebo neochuceného tvarohu a jogurtu.

Tohle si spočítej: vzhledem k nižšímu obsahu živin, bývá krmná dávka ekonomického krmiva poměrně vysoká. Páníčku, dobře promysli, zda by se tobě i zvířeti nevyplatil přechod na krmivo prémiové, které někdy nemusí být zásadně dražší, a to právě díky nižší krmné dávce.

Prémiová krmiva

Standardní krmivo s kvalitnějšími surovinami má vyšší masový podíl. Část masa tvoří obvykle masová moučka, použito je zpravidla také maso sušené, rostlinné bílkoviny jsou zde vzácnější. Obiloviny bývají zastoupeny většinově, zbytek tvoří vitamíny, minerální látky a další suroviny dle výrobce.

  

Superprémiová a ultraprémiová krmiva

Tímto způsobem se označuje velmi kvalitní krmivo. Superpémiové a ultraprémiové pojmy definují v podstatě totéž.

Krmení by mělo obsahovat vysoké množství živočišných bílkovin ve formě sušeného nebo „čerstvého“ masa. Moučka je zastoupena menšinově nebo chybí úplně.

V superprémiovém a ultraprémiovém krmení se příliš nesetkáš s pšenicí a kukuřicí. Náhradou jsou jiné, méně dráždivé, obiloviny. Trendem poslední doby jsou GRAIN FREE krmiva, která místo obilovin nabízejí různé druhy luštěnin, často také brambory.

Složení můžeme obecně definovat jako velmi pestré - ovoce, zelenina, bylinky v různém poměru a další přirozené zdroje, vitamínů, minerálů a tělu prospěšných látek.

    

Holistická krmiva

Zvláštním typem krmiva je to s označením holistické. Holistický znamená doslova celostní. Podle výrobců se jedná o TOP komplexní stravu, včetně látek sloužících k prevenci nemocí a stimulaci obranných funkcí organismu, které běžné granule neobsahují.

Pes ve volné přírodě požívá celou kořist, a to včetně obsahu jejího žaludku (spolu se specifickými enzymy). Holistické krmivo by mu mělo tuto přirozenou potravu plně suplovat.

V holistickém krmivu jsou použity suroviny v jakosti určené pro lidskou spotřebu. Živočišné produkty nepochází ze zvířat z nevhodných podmínek chovu, použité rostlinné suroviny jsou v bio kvalitě. V krmení bys marně hledal dochucovadla, umělé konzervanty a barviva. Složení je maximálně pestré, což některá zvířata paradoxně špatně snáší.

  

Rozum do hrsti

Nedej jen na lesklý obal s hezkými obrázky a líbivými fonty. Neexistují žádné směrnice pro označování krmiva výše zmíněným způsobem. Alespoň v České republice ne. Výrobci si je zařazují sami, aby podpořili jejich prodej.

Vždy čti složení

Některá krmiva označená nálepkou superprémiová mohou být kvalitativně na úrovni prémiových. Porovnávej proto vždy složení, dbej hlavně na vysoký podíl živočišných bílkovin v jejich konkrétní podobě. Máme ověřeno, že čím podrobněji je složení popsáno, tím kvalitnější zpravidla bývá, neboť nemá zapotřebí skrývat “bubáky“. Kvalitnější krmiva mají často také širší spektrum druhů, dle specifických potřeb tvého mazlíčka.