Kategorie z blogu

Pes a kost: kdy hrozí nebezpečí

29.06.2018

Pejsci jsou často spojováni s kostmi. Symbolicky, prostřednicvím častých vyobrazení. Přesto ale spousta lidí, a to včetně některých odborníků, tvrdí, že kosti mohou pejskům vážným způsobem škodit. Jak to tedy je?

Kosti pro psa ano či ne?

Pravdou je, že jednoznačně správná odpověď zkrátka neexistuje. Někteří tvrdí to, druzí zase opak a pravdu můžou mít zároveň všichni. Ano, kosti jsou pro psy za určitých okolností i velmi nebezpečné, ale také z jejich kousání mohou mít prospěch.

B.A.R.F. - pokud se budeš výživou psa zabývat více podrobně, jistě dříve nebo později narazíš na metodu B.A.R.F. Jedná se o typ krmení co možná nejpodobnější přirozené psí potravě. Kromě syrového masa, mimo jiné, vyzdvihuje právě chroupání kostiček. Znamená ale přírodní vždy také zdravé?

Kost? Nikdy ne vařená a pečená

Proč se nehodí vařené a pečené kosti ti vysvětlíme právě teď. Kosti tepelnou úpravu ztrácejí svoji původní strukturu a během kousání se tříští na ostré a pro psa nebezpečné střípky. Ostré části mohou velmi snadno poranit jakoukoliv část trávicí trubice.

Syrové kosti

Pokud chceš psisku přece jenom dopřát kostičku, hoď mu syrovou, ideálně i s kousky masa. Masová část je v tomto případě dost důležitá. Proč? Bílkoviny totiž nastartují trávicí enzymy a ty pak pomůžou kosti lépe a rychleji strávit.

Kousání kostí syrových čistí zuby od usazeného zubního plaku. Kost je také pro pejska významným zdrojem vápníku. Krom toho, obsahuje i další, tělu velmi prospěšné, látky. Pro svého miláčka vybírej spíše velké kosti (přiměřeně k velikosti plemena) a psa po celou dobu hryzu raději bedlivě kontroluj.

Čemu se určitě vyhnout

Kvůli možnosti nákazy rozhodně není žádoucí podávat psiskům zvěřinové kosti ani syrové zvěřinové maso. Pokud chceš minimalizovat možné zdravotní komplikace, vyhni se také kostem králičím a drůbežím. U brachycefalických plemen nedoporučujeme, vzhledem k jejich anatomické „nedokonalosti“, podávat kosti žádné.

Přes nesporné výhody požívání kostiček existují také velké nevýhody. Požití kostí vždy přináší i možná zdravotní rizika. Někteří pejsci koušou kostičky celý život a nikdy žádnou komplikaci nezaznamenají, na druhou stranu stačí jedna, v trávicím traktu vzpříčená, kost a tvůj pes bojuje o život. Pokud přece jen nechceš nic riskovat, doplňuj vitamíny a minerály jinak a dodržuj pravidelnou ústní hygienu. Více o ustní hygieně v našem tématickém článku ZDE

Nejčastější zranění po požití kostí

  • Zlomení nebo vylomení zoubku
  • Poranění tlamy
  • Uvíznutí kosti v jícnu, žaludku nebo střevech
  • Infekce v místě uvíznutí kostiček
  • Těžká zácpa s možným poraněním střev

 

pes