Kategorie z blogu

Zdravý pes: jak odstranit zápach z tlamy

10.07.2018

Pes je šelma a dech šelem zkrátka nevoní po fialkách. Na druhou stranu, silný zápach často značí bakteriální problém, případně zánět v oblasti ústní dutiny psa. Poradíme vám, jak proti zápachu účinně bojovat a zároveň předejít riziku možného zdravotního problému.

Pravidelná dentální hygiena

Stálá péče o chrup nejenže zamezí usazování zubního kamene a výrazně napomůže eliminovat zápach, je ale také klíčem celkového zdraví psa. Namnožené bakterie se totiž dásněmi snadno dostanou do krevního oběhu a následně mohou zapříčinit velmi vážné onemocnění srdce, ale také ledvin a dalších orgánů. V žádném případě proto nepodceňuj dentální zdraví tvého chlupáče a tesáky mu raději poctivě čisti! Jak správně postupovat při čištění psích zoubků?

Postup čištění zubů psa

Navykni pejska na předmět v ústech. Potři si prst bílým jogurtem a nech jej olizovat a přitom mu začni přejíždět prsty po zubech. Prsty následně vyměň za kartáček.

Nanes malé množství speciální pasty pro psy na kartáček a nech ji psem olizovat.

Pomalu začni čistit podél dásní.

Postupně přidávej další a další zoubky.

Později, zkoušej jemnými pohyby otevírat čelist.

Přidej vnitřní stranu zubů.

Během čištění průběžně odměňuj.

Více informací si o čištění zoubků tvého trhače přečti zde.

Doplňková dentální péče 

Dřevěné hračky – pravdou je, že ne všichni pejsci si ujíždí na dřevěných hračkách, což je ovšem velká škoda. Minimálně ale dřevohryz stojí za zkoušku! Tvrdé dřevěné části totiž perfektně odstraňují plak a zubní kámen, a to i ze špatně dostupných mezizubních prostor tvého neohroženého trhače.


Sprej - dentální spreje obsahují účinné látky snižující růst bakterií. Na trhu existuje vysoké množství produktů s podobným účinkem a není třeba hned šahat po těch nejdražších. Výborně účinkují ty s obsahem máty, ideálně bez parabenů.


Dentální pamlsky – tento typ pamlsků je uzpůsoben k tomu, aby nutil zvíře k dlouhodobému žvýkání nebo hryzu. Během tohoto procesu obvykle dochází jak k mechanickému odstranění plaku, ale také k souvisejícímu působení aktivních látek (chlorofyl, hřebíček, máta...), které ničí škodlivé mikroorganismy, rozpouští plak, osvěžují dech, apod. Záleží samozřejmě na typu a složení pamlsku, dle konkrétního výrobce.

   

Kosti – odstranění plaku i zubního kamene skvěle zajistí syrová kost, která mimo jiné obsahuje i mnoho pro pejska důležitých a výrazně prospěšných látek. V letních dnech přináší příjemné osvěžení kost podávaná z ledničky. Psí ňamka suplující nanukáč, tvého trhače totálně nadchne. O kousání kostí a možných rizicích si přečti v našem článku o kostičkách.

 

Tip Aleva: kokosový olej je díky svým silným protizánětlivým účinkům skvělým pomocníkem proti růstu potencionálně velmi nebezpečných mikroorganismů. Napomáhá také trávení, i zlepšování mnoha metabolických procesů. Jedna lžička denně a zápach je pryč :)

pes